HELIKUNST NÄITEKUNST KIRJANDUS JA KIRJASTAMINE KUJUTAV JA RAKENDUSKUNST RAHVAKULTUUR TEADUS JA HARIDUS SPORT JA KEHAKULTUUR
HELIKUNST NÄITEKUNST KIRJANDUS JA KIRJASTAMINE KUJUTAV JA RAKENDUSKUNST RAHVAKULTUUR  TEADUS JA HARIDUS
AVALEHT
ÜLDINFO
UUDISED
KONKURSIKALENDER
NIMELISED PREEMIAD
LINNAKIRJANIKU STIPENDIUM
AASTAPREEMIA
LOOMINGULISED STIPENDIUMID
POOLAASTA STIPENDIUMID
ERISTIPENDIUMID
NIMELISED ALLFONDID
TAOTLUS- ja ARUANDEVORMID
ANNETUSED
TAGASISIDE
TOETATUD PROJEKTID
PILDIGALERII
JÕULUKAARDID E-pood
Detsember 2018
E T K N R L P
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Tartu Kultuurkapital
Kalevi 13, 51010 Tartu
Tel: 744 1500
Annetamine: SEB
a/a 10102052050006
AS Linnaehituse sihtkapitali teine näitus ja kataloog Prindi

17. november - 16. detsember 2007 oli Tartu Tigutornis (aadressil Väike-Turu 3) üleval näitus

"Eesti maastik"

Näitus sai teoks tänu AS Linnaehituse nimelisele sihtkapitalile, mis on loodud Tartu Kultuurkapitali juurde vabariiklike teemanäituste korraldamiseks Tartus. Muuhulgas toetab sihtkapital näituse kataloogi teostamist ning annab välja kunstipreemia, mis 2007. aastal oli 20 000 krooni.

Teisel sihtkapitali näitusel kutsuti kunstnikke looma maastiku-teemalisi teoseid. Eesti maastik on teema, mis peaks puudutama kõiki meid, kohaseotuid. See on paljudele kindlasti oluline identiteeditugi oma topograafiliste ja looduslike iseärasustega, kuid veel enam mälu varasalvena. Eesti maastikul on säilinud nii pärandkultuuri mälestisi kui võõrvõimude ohuhoiatuslikke jäänukeid. See ei ole siinolijate jaoks lame, tähendusetu taust, vaid tunnismärk osadusest – kultuurilisest seotusest ja lähedusest.

Osates lugeda maastikku, avaneb meile võimalus vaadata üheaegselt nii minevikku kui tulevikku, saada selgitust olevikule. Erinevates kihistustes rohkem või vähem peidetud märgid, jäljed ja jutustused moodustavad meie ühismälu olulise osa, sidudes meid nii ühte rahvusena. Samas on iga inimese kogemus ja ettekujutus maastikust kordumatu.

Eriomaselt tajutud ning mõtestatud, mõjutatud ainukordsest elukäigust – läbikäidud ja kogetud paikadest, nendega seotud assotsiatsioonidest ja emotsioonidest, kuuldud ja loetud lugudest. Seega on kunstniku poolt kogetud ning väljendatud maastik ka tema individuaalsuse, tema kordumatu maailmapildi peegeldus. Kõnekus algab sellest, mida kunstnik muutuvas ruumis peatatud hetke sümboliseerimiseks välja valib, milliseid emotsioone ta peegeldab, millise seisukoha võtab. Nii ka antud näitusepildis.

Näitusel "Eesti maastik" näeme igatsust kaotatud paradiisi järele, poeetilist looduse ilu imetlust, kuid ka tähelepanu juhtimist päevakajalistele protsessidele - kohanematuse väljendust liigkiiresti toimuvatele protsessidele meie tänases, individualismist kantud ühiskonnas, iroonilist suhtumist tänastesse väärtushinnangutesse ning muret pöördumatult muutuva maastikupildi pärast. Kunstnikud on tegelenud ka traagiliste minevikusündmustega, mis on jätnud jälgi nii maastikule kui meie kollektiivsesse (ala)teadvusesse.

AS Linnaehituse sihtkapitali preemiažürii otsusel pälvis teise aastanäituse kunstipreemia laureaadi tiitli kunstnik Jüri Ojaver teose eest "Metsarannas ootab sind asfalt" (asfalt, sammal, puit, foto, kasetoht; 2007). Klassikalise maalikunsti väärtustamiseks andis AS Linnaehitus välja ka maali eripreemia (15 000 krooni), mille pälvis kunstnik Peeter Mudist teose eest "Miserabilism" (õli, lõuend; 2007).

Preemiažüriisse kuulusid Ants Juske (Eesti Kunstiteadlaste Ühing), Kersti Koll (Eesti Kunstimuuseum), Reet Mark (Tartu Kunstimuuseum), Indrek Ude (ajakiri "Akadeemia"), Alar Kroodo (AS Linnaehitus).

Teisel sihtkapitali näitusel osalesid: Peeter Allik, Siim-Tanel Annus, Jaan Elken, Albert Gulk, Loit Jõekalda, Jüri Kask, Jüri Kass, Rein Kelpman, Tiiu Kirsipuu, Kristring, Peeter Krosmann, Kaarel Kurismaa, August Künnapu, Mati Kütt, Ülle Marks, Rauno Thomas Moss, Peeter Mudist, Maarit Murka, Lemming Nagel, Mall Nukke, Jüri Ojaver, Maris Palgi, Sven Saag, Lembit Sarapuu, Liina Siib, Imat Suumann, Tiina Tammetalu, Andres Tolts, Jaan Toomik, Kristiina Tuubel, Maria Kristiina Ulas, Helle Vahersalu, Urmas Viik, Aili Vint, Toomas Vint.  

Näituse kuraatoriks oli kunstiajaloolane Külli Aleksanderson ning näituse kujundas Ilmar Kruusamäe. Näituse kataloogi kujundas Tiit Jürna.

Näituse raames peeti ka kõneõhtu. Balti Uuringute Instituudi, Peipsi Koostöö Keskuse, Eesti Maaülikooli ja Tartu kunstnike eestvedamisel alguse saanud kõneõhtute sarja "Kunst ja teadus" kolmas üritus keskendus näitusest inspireerituna maastikele.

Ettekannetega esinesid: Helen Sooväli (Tallinna Ülikooli EHI sotsiaal- ja kultuurantropoloogia õppetooli vanemteadur) ja Ingrid Sahk (Tartu Ülikooli Kunstimuuseumi peavarahoidja) ja Merle Karro-Kalberg (Eesti Maaülikooli maastikuarhitektuuri osakonna lektor).

SA Tartu Kultuurkapitali juurde 2005. aastal asutatud AS Linnaehituse sihtkapitali loojate missiooniks on kaasa aidata Tartu kunstielu elavdamisele. Sihtkapitali kaudu toetatakse vabariiklike teemanäituste korraldamist Tartus ning tunnustatakse preemiaga Eesti kultuurile olulisi loojaid.

Meediakajastused: